Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Iz Crne Gore švercovali 540 hiljada paklica cigareta * Iz Crne Gore švercovali 540 hiljada paklica cigareta * Pejović nije prijavio nestanak eksponata * Abazović saslušan o prijetnjama, korupcija u izviđaju * Ukinut test za ulazak u Crnu Goru, dozvoljen međugradski saobraćaj * Aerodromi preko imovine MA naplaćuju dugove * Seizmička tišina najavljuje opasnost
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 12-01-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Džemal Perović, građanski aktivista:
Ponavljanjem tvrdnji da je nova vlast formirana pod patronatom SPC nanosi se šteta Vladi i unosi nesigurnost kod onih koji su glasali za smjenu DPS-a.

Vic Dana :)

Advokat pita plavušu sekretaricu: - Zašto ne podižete slušalicu kad telefon zvoni?
- Zato što svi traže vas, a ne mene.

Učiteljica kaže:
-Djeco, danas ćemo učiti promjenu glagola. Perice, ako ti pjevaš, kako ćeš reći? -Ja pjevam. Pravilno. A ako tvoja sestra pjeva, kako se onda kaže? -Ne krekeći!:)







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2021-01-10 IAKO FIDELITI KONSALTING TVRDI DA JE KRIVOKAPIĆEVA VLADA DOBILA BOLJE USLOVE PRILIKOM EMISIJE EUROOBVEZNICA NEGO PRETHODNE IZVRŠNE VLASTI, MEDOJEVIĆ SMATRA DA JE TREBALO SLIJEDITI PRIMJER SLOVENIJE
Slovenački model ne prima se u Crnoj Gori Crna Gora se 2010. godine, kada je premijer bio sada aktuelni predsjednik države Milo Đukanović, zadužila preko emisije državnih obveznica po kamatnoj stopi od 7,875 odsto, a vlada Zdravka Krivokapića u decembru prošle godine po kamatnoj stopi od 2,87. Sa druge strane, čelnik PzP-a Nebojša Medojević navodi da se Slovenija zadužila po negativnoj kamati od 0,096 odsto i da investitori toj zemlji plaćaju da se zadužuje
Dan - novi portal
Vlada premijera Zdravka Krivokapića uspjela je emisijom državnih obveznica sredinom prošlog mjeseca da dobije bolje uslove nego prethodne vlade u Crnoj Gori u periodu od 2010. do 2014. godine, što se može zaključiti na osnovu dokumentacije koju su prikupili konsultantska kuća Fideliti konsalting. Jedino zaduženje Vlade Duška Markovića preko emisije državnih obveznica iz septembra 2019. godine imalo je kamatnu stopu od 2,55 odsto, koja je neznatno manja od one koju je aktuelna Vlada dobila emisijom obveznica u decembru prošle godine od 2,87 odsto.
Sa druge strane, čelnik Pokreta za promjene (PZP) Nebojša Medojević ne slaže se da je Krivokapićeva vlada uradila dobar posao za Crnu Goru. Prije nekoliko dana istakao je da će poreski obveznici u Crnoj Gori nedavno zaduženje Vlade platiti sa 140 miliona eura kamate, dok Slovencima investitori plaćaju da im pozajme novac. Medojević je rekao da se Slovenija zadužila po negativnoj kamati od 0,096 odsto.
Ministar ekonomije Jakov Milatović reagujući na izjavu Medojevića kazao je da je kreditni rejting zemlje najvažniji faktor koji određuje po kojoj kamatnoj stopi se zemlja može zadužiti na međunarodnom tržištu kapitala.
- Zemlje poput Njemačke, Norveške i Švajcarske imaju najbolji mogući kreditni rejting; Austrija, Francuska i Velika Britanija veoma dobar, Spanija, Poljska, Slovenija dosta dobar, Italija, Rumunija i Hrvatska adekvatan. Ovdje se završava tzv. investicioni rejting, a počinje spekulativni. Od zemalja iz regije koje su u zoni tzv. spekulativnog rejtinga - Srbija je najbolje rangirana, a Crna Gora, Albanija i Bosna, najlošije. Na primjer, između Crne Gore koja je rangirana B+ i Slovenije koja je rangirana AA-, postoji čak devet kreditnih rejtinga - rekao je između ostalog Milatović. Prvo zaduženje nove Vlade emisijom državnih obveznica realizovano je po 2,7 puta manjoj kamati nego kad je to u septembru 2010. godine uradila Vlada na čijem je čelu bio tadašnji premijer a danas predsjednik države Milo Đukanović.
– Najnovije zaduženje države Crne Gore izazvalo je veliko interesovanje javnosti, kako stručne, tako i laičke. Stoga, red je da neke stvari pojasnimo, u par redova. Evo male retrospektive kolike su bile kamatne stope po ranijim emisijama obveznica na međunarodnom tržištu, kao i odnos duga i BDP-a u toj godini. Crna Gora se 2010. godine zadužila po kamatnoj stopi od 7,875 odsto. Dug u odnosu na BDP na kraju 2010. godine iznosio je oko 43 odsto BDP-a. Godinu kasnije, 2011. godine, Crna Gora se zadužila po kamatnoj stopi od 7,25 odsto. Dug u odnosu na BDP na kraju 2011. iznosio je oko 45 odsto – saopšteno je iz konsultantske kuće Fideliti konsalting. Istakli su da se 2012. godine Crna Gora zadužila po kamatnoj stopi od 6,5 odsto plus 12-mjesečni euribor. Dug u odnosu na BDP na kraju 2012. iznosio je oko 53 odsto.
– Crna Gora se 2014. godine zadužila po kamatnoj stopi od pet odsto. Dug u odnosu na BDP na kraju 2014. iznosio je 62 odsto – navode iz konsultantske kuće. Te godine premijer je bio Igor Lukšić.
2020. godine Crna Gora se zadužila po kamatnoj stopi od 2,87 odsto. Dug u odnosu na BDP iznosio je 90 odsto BDP-a.
– Dakle, 2020. godine, kada je dug/BDP 90 odsto, Crna Gora se zadužuje po kamati od 2,87 odsto. Ta kamata je preko 2,5 puta manja od kamate pod kojom se Crna Gora zaduživala 2011. godine, kada je odnos duga i BDP-a bio dva puta manji (45 odsto). Stvari su prilično jasne, ko hoće da čita – saopštili su iz Fideliti konsaltinga. Crna Gora se u decembru 2020. godine zadužila 750 miliona eura da nadoknadi manjak u državnoj kasi za ovu godinu. Veći dio od pozajmljenog iznosa najavljen je za vraćanje starih nepovoljnih dugova koji uključuju ranije obveznice i skupe komercijalne kredite, a ostatak je najavljen za rast i oporavak ekonomije, što bi trebalo da obuhvati i pomoć privredi. Na naplatu u 2021. godini stiže oko 400 miliona eura starih dugova, od čega 240 miliona treba isplatiti u martu.Vl.O.

Najveći dio zaduženja odlazi na vraćanje starih dugova
​Ministar finansija Milojko Spajić je nakon zaduženja od 750 miliona u decembru prošle godine kazao da će taj novac koristiti za vraćanje starih dugova sa nepovoljnim kamatama i za investiranje u privredu.
– Imali smo sjajan performans obveznice. Bilo je skoro tri milijarde potražnje na tržištu. Najbolji investitori svijeta su ovaj put učestvovali u kupovini obveznica. Ova obveznica će biti najjeftinija, odnosno imaće najmanju kamatu za B rangirane obveznice. To je veliki uspjeh uprkos predviđenom padu od 15 odsto za ovu godinu, uprkos 90 odsto udjela javnog duga u BDP-u, uprkos nesigurnosti zbog promjene vlasti. Uprkos svim tim stvarima, Crna Gora je uspjela da emituje 750 miliona obveznica. Taj novac će se koristiti za stare dugove sa jako nepovoljnim kamatama koji nam prave velike probleme i koji opterećuju budžet. Bukvalno nam prave deficit jer su jako skupe kamate. Ovako vraćamo stare kredite sa novim parama, mnogo jeftinijim i mnogo povoljnijim, izjavio je ranije Spajić za „Dan”.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"